Protez

Protez

Kaybedilmiş olan vücut organı ya da dokuların gerçeğini taklit edecek şekilde yapılan materyallerdir.

Diş protezleri de kaybedilen dişlerin ve çevre dokuların beslenme, konuşma ve estetik oluşturmak için tekrar kazanılması için yapılan materyallerdir.

Diş protezleri ağızda eksik dişlerin yerlerine ve sayısına göre sabit ve hareketli protezler olmak üzere ikiye ayrılır.

  • Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve yapıştırılan kuron ve köprü protezleri hasta tarafından çıkarılamadığı için sabit protezler denir. Dişlerde büyük çürük ya da kırık nedeniyle tek diş üzerine yapılıp yapıştırılır veya eksik dişlerin her iki tarafındaki dişlere yapıştırılarak yapılabilir. Sabit protezleri yapabilmek için kuronun ya da köprünün yapıştırılacağı dişler kesilerek gerçek dişler formunda protezler hazırlanır ve sabitlenir.

Sabit protezlerde diş minesine yakın sertlikte olan ve estetik bir görünüm veren porselen kullanılır. Porselenin kırılmasını önlemek direncini artırmak için altı kıymetli metalden yapılır.

Ön dişlerde estetik ön planda olduğu için metal yerine ışığı daha doğal kıran diş renginde zirkonyum kullanılır.

  • Eksik olan dişlerin önünde veya arkasında destek alınacak diş yoksa sabit protez yapmak mümkün olmaz, o zaman hastanın takıp çıkartabildiği hareketli protezler yapılır.

Eğer hastanın kendi dişleri varsa bu dişlerden değişik tutucular yardımıyla destek alınarak protezin stabilitesi artırılır. Bu tip hareketli protezlere parsiyel protezler denir.

Tüm dişler kaybedilmişse diş desteği olmayacağı için protez olabildiğine geniş tutularak hareketli olmayan dişeti dokusundan destek alınarak adezyon yardımıyla hastanın gereksimini karşılamaya çalışılır.