Pedodonti

Pedodonti

Anne karnında hamileliğin 3. Haftasında ağız boşluğuna ait ilk belirtiler görülür. Dişlerin oluşumu ise; 6.haftada başlamaktadır. Oluşan ilk diş tomurcuğu ilerleyen haftalarda yavaş yavaş gelişmeye başlar.

Süt dişleri çocuk 6 aylıkken çıkmaya başlar. İlk çıkan dişler alt çenenin ön bölgesindeki kesici dişlerdir. Aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi sırayla sürerek alt çenede 10 süt dişi üst çenede 10 süt dişi olarak 2,5 yaşlarında süt dişlerinin süresini tamamlar.

6 yaşında üst dişlerinin arkasından alt ve üst çenede ve her iki tarafta kalıcı dişlerimizden 1. Azı dişlerimiz çıkar. Herhangi bir süt dişinin yerine çıkmadığı için ve çıkarken fark edilmediği için çoğu zaman süt dişi nasıl olsa düşecek zannedildiği için en çok kaybedilen diştir.

20 adet süt dişi değişirken 12 yaşında en arkadan 2. büyük azılar ve 20 yaşında 3. büyük azılar çıkarak kalıcı dişler 32’ye tamamlanır.

Tablodaki görülen sürme zamanları biraz daha erken ya da biraz daha geç olabilir.

pedodonti02

Süt dişlerinin altında çıkan sürekli dişler süt dişlerinin erken kaybedilmesi sonucu yanlış yerden çıkabileceği için süt dişlerinin korunması önemlidir. Çürüğün önlenmesi için fissür koruyucu gibi yöntemler uygulanabilir. Çürük oluşursa da zaman kaybetmeden dolgu yapılmalı, çekilmek zorunda kalınırsa yer tutucu apareylerle sürekli dişin yeri muhafaza edilmelidir.

pedodonti03

Süt dişlerinin zamanından önce düşmesi diş çapraşıklıklarına neden olacağı için süt dişini ağızda tutmak için her tür yol denenmelidir. Enfeksiyon oluşmuş yada travma nedeniyle diş zarar görmüş ise kanal tedavisi ile süt dişinin ömrü uzatılmaya çalışılmalıdır.

Rehber konumdaki süt dişlerinin tedavisi mümkün değilse ve düşme zamanından önce çekimi gerekiyorsa diğer dişlerin yer değiştirerek bu aralığı kapatmasını engellemek amacıyla yer tutucular yapılmalıdır. Alttan gelecek olan sürekli dişin sürme zamanına kadar yer tutucuların ağızda kalması gereklidir. Bu amaçla sabit ya da hareketli yer tutucular yapılabilir.

pedodonti04

Süt dişleri ile daimi dişlerin çürük riski;

Çürük oluşumunda beslenme, diş yapısı ve ağız bakımı önemlidir. Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere nazaran çürüğe çok daha yatkındır. Çocuklarda çürük yapma riski yüksek olan şeker ve karbonhidrat tüketimi yetişkinlere göre oldukça fazladır. Böyle bir beslenmenin yanında yapısı zayıf olan süt dişleri hızlı bir şekilde çürüyebilmektedir. Bu nedenle süt dişlerinin bakımı daimi dişlere göre çok daha iyi yapılmalıdır.