Koruyucu Tedaviler

Koruyucu Tedaviler

KORUYUCU TEDAVİLER

Fissür örtücü 

Yaklaşık 6 yaşında süt diş dizisinin arkasından birinci büyük azı dişi, çıkarken herhangi bir süt dişinin düşmesine neden olmuyor ve çoğunlukla çıktığı fark edilmiyor. Bu dönemden itibaren, kalıcı azı dişlerine çürümemeleri için fissür örtücü adı verilen koruyucu uygulamalar öneriliyor. Fissür örtücüler dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girinti çıkıntıların üzerini örtecek şekilde dişe hiç zarar vermeden uygulanıyor. Böylece süt dişlerinin çürüğüne neden olan bakterilerin buralara tutunmasına engel olup dişler korunuyor.

Yerel fluorid uygulaması

Süt dişlerinin mine yüzeylerinin sağlıklı ve çürüğe dirençli olabilmesi amacıyla yerel fluorid uygulamalarına başvuruluyor. Yerel fluorid uygulaması, özel kaşık ve jellerle hiçbir rahatsızlık vermeden birkaç dakika içinde uygulanabiliyor. Süt dişlerinin çıkması tamamlandıktan sonra (3 yaş) altı ayda bir yapılması uygun görülüyor.

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.