Dişlerde Travma

Dişlerde Travma

DİŞLERDE TRAVMA 

Diş travmaları; çocukluk çağında görülebilen önemli sağlık problemlerindendir. Diş travmaları, yeni yürümeye başlayan 1-3 yaş ve okul çağı dönemi olan 7-10 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülmektedir. Bu travmalardan en çok etkilenen dişler üst ön-kesici dişlerdir.

Özellikle diş kırığı ve dişin tamamen yerinden çıkması gibi komplike diş travmalarında, travmanın meydana gelmesiyle diş doktoruna başvuru zamanı arasında geçen süre ile dişin ya da kırık parçanın getiriliş şekli büyük önem taşımaktadır. Yerinden çıkan diş görünür bir yerdeyse, dişin kök kısmına dokunmadan tutularak temiz su ile yıkanmalıdır. Sonrasında diş, süt içerisine koyularak mümkün olan en kısa sürede (bir saat içerisinde) diş hekimine başvurulmalıdır. Diş kırıklarında ise kırılan parça temiz su ile yıkanarak süt içinde en kısa zamanda hekime ulaştırılmalıdır. Kırık diş parçaları genellikle kırık parçanın durumuna göre dolgu malzemeleri ile yapıştırılabilmektedir. Kırık parça bulunamadığında, kayıp diş dokusu bazı malzemelerle tamamlanabilmektedir.

Eğer diş yerinden çıkmamış, fakat sallanıyor ise dişi daha fazla travmatize etmemek amacıyla asla dokunulmamalıdır. Sallanan dişler 1-4 hafta süreyle sabitlenmektedir. Bu süre içinde travmaya uğrayan diş zorlanmamalı, ısırma ve koparma hareketi yapılmamalı, yiyecekler arka dişlere küçük parçalar halinde paylaştırılıp yenmelidir.

Travma sonrası, olası zararlardan korunmak için ailenin mümkün olduğunca sakin olması gerekir. Ailenin, çocukda var olan sistemik rahatsızlıkları, tıbbi geçmişi, allerji durumu, travmanın meydana geliş şekli ve saati gibi konularda diş hekimini doğru bilgilendirmesi büyük önem taşımaktadır. 

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışarak uygulayınız.