Dişeti Sağlığı ve Hastalıkları

Dişeti Sağlığı ve Hastalıkları

Dişeti Sağlığı ve Hastalıkları – Periodontal sağlık ve hastalıklar

Dişeti normal şartlarda dişin kuron\taç denilen kısmını boyundan saran, gülkurusu – açık pembe renkte, hafif temas ile kanamayan, yakından bakıldığında portakal kabuğu gibi pütürlü bir yüzeyi olan bir dokudur. Dişetinin bu şekilde sağlıklı kalabilmesi için bireyin ağız bakımını ideal şekilde yapması ve düzenli olarak diş hekimine kontrollere gitmesi gereklidir.

Ağız bakımı; diş fırçalama ve ara yüzlerin temizliği ile yapılır. Bunlara ek olarak diş hekimi gerekli görürse gargara veya ağız duşu önerebilir.

Diş fırçalama işlemi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan hemen önce olmak üzere günde iki kez yapılmalıdır. Fırçalama, diş hekimi kişiye özel olarak farklı bir şekilde önermezse, fırçanın yarısının dişetine, yarısının da dişlere teması sağlanarak yuvarlak hareketlerle yapılması şeklinde gerçekleşir. En sık yapılan hata, hızlı, sert ve bastırarak yapılan ileri-geri şeklindeki hareketlerle fırçalamadır. Bu teknik hem yeteri kadar etkili temizliği sağlayamazken, dişetine verdiği hasardan dolayı da dişeti çekilmesine sebep olabilmektedir. Yuvarlak hareketlerle dişeti temaslı fırçalama işlemi özellikle alt çenede dile bakan yüzeyleri temizlerken özenle gerçekleştirilmelidir. Ön dişlerin arkasını fırçalarken, dişeti temasının kolaylaştırılması için diş fırçası dik tutulmalıdır. Dilin gergin olması fırçanın en arka azı dişlerine ulaşmasına engel olabileceği hatırlanarak bu bölgelere de özen gösterilmesi gerekmektedir. Yine üst azı dişleri fırçalanırken ağzın tam açık olması bu bölgedeki kasların fırçanın yerleşmesine izin vermemesine neden olur; ağız yarım açılarak fırça yanak ile dişler arasına yerleştirilir ve yuvarlak hareketlerle dişeti temaslı fırçalama gerçekleştirilir. Fırçalama işlemi yaklaşık 3-4 dakika sürmelidir. Elektrikli fırçalar el becerisi azalmış, özürlü, yaşlı kişilere özellikle tavsiye edilirken tüm bireylerin kullanılmasında sakınca yoktur, fakat kontrolsüz bir şeklide baskı uygulanması yine dişetine hasar vererek çekilmeye sebep olabilmektedir. Bu yüzden dişeti çekilmesi olan hastalarda tavsiye edilmemektedir.

Dişlerin ara yüzlerinin temizliği dişipi ve diş arası fırçaları ile yapılmaktadır. Genel olarak dişipi dar alanları diş arası fırçası geniş boşluklar (implant çevresi, köprü altı, aralıklı dişler) için tavsiye edilse de her ikisinin de ayrı avantajları vardır. Dişipi dişetinin altına girerek bu boşluğu temizleyebilmekte, diş arası fırçası ise bazı dişlerin anatomik yapılarından dolayı var olan içbükey yüzeylerde saklanan plağı uzaklaştırabilmektedir. Farklı dişipleri ve diş arası fırçaları arasından kişiye uygun olanı diş hekimi tarafından belirlenebilmektedir.

Gargara ve ağız duşu ağız bakımına faydalı birer destek olmalarına rağmen diğer bakım araçlarının yerine geçmezler. Bunlar kullanılsa da mekanik olarak dişlerin üzerindeki plağın uzaklaştırılması gerekir.

Eğer dişlerin üzerinde yemek artıklarının birikmesi ile mikroorganizmaların çoğalması söz konusu olursa (plak oluşlumu) bu durum dişetinde iltihaba neden olmaktadır. İltihaplı dişeti, normale göre daha koyu renkli – kırmızı, kolay kanayan – örneğin diş fırçalarken, parlak yüzeyli ve şiştir. Eğer iltihap derin dokuları etkilememişse bu gingivitis (dişeti iltihabı) denir. Genellikle hastanın kendi bakımı ve profesyonel bir temizlik ile durum geriler ve dişetleri sağlıklı hale gelir.

Dişeti iltihabı – Gingivitis, tedavi edilmezse kişinin genetik alt yapısı da buna yatkınsa, durum daha derin dokuları etkileyerek; diş çevresi dokuların iltihabı anlamına gelen periodontitis ortaya çıkar. Periodontitiste dişlerin…

  • Sigara
  • Gebelik
  • Diabet
  • Kalp damar hastalıkları
  • Radyo-kemoterapi
  • Ciddi genel – tıbbi cerrahi müdehaleler
  • Dişeti çekilmeleri – sdg, sbg