3 Boyutlu Görüntüleme Yöntemleri

3  Boyutlu Görüntüleme Yöntemleri

3 BOYUTLU GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ

Gelişen teknolojiyle birlikte 3 boyutlu görüntüleme yöntemlerinin diş hekimliğinde tanı ve planlama amacıyla kullanımı yaygınlaşmıştır. 3 boyutlu görüntüleme yöntemlerini Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografinin diş hekimliğinde kullanımına yönelik olan Dental Volumetrik Tomografiler olarak saymamız mümkündür.

3 boyutlu görüntüleme yöntemleri geleneksel radyografiler ile kıyaslandığı zaman pek çok avantaja sahiptirler, hekime hastanın dokularını ayrıntılı olarak inceleme ve doğru teşhisi koyma konusunda son derece yardımcıdırlar.

Özellikle Dental Volumetrik Tomografilerden biz diş hekimleri oral cerrahi ve implantoloji olgularında sıklıkla yararlanmaktayız. Standart 2 boyutlu görüntüleme yöntemleri bazen bizleri yanıltabilmektedirler ve 2 boyutlu oldukları için hekime tam bilgi vermezler. Dental Volumetrik Tomografiler ise hekime her yönden vakayı inceleme hakkı vererek hata payını neredeyse sıfıra indirmekte ve doğru bir tedavi planlaması yapılabilmesini sağlamaktadırlar.

3dgoruntuleme

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışarak uygulayınız.